FK Pšovka - FC Mělník 2:1 (0:0)

02.11.2013 16:35

Poslední podzimní kolo a derby. Soupeř před zápasem o 3 body před námi, navíc má zápas k dobru. Nám zase hrálo do karet domácí prostředí. Vše nasvědčovalo vyrovnanému utkání a když jsme se ráno probudili do deště, bylo jasné, že Barcelona na hřišti k vidění nebude a že vyhraje ten tým, který bude bojovnější, silnější v osobních soubojích, semknutější a hladovější po vítězství.

Nastoupili jsme jako obvykle se 3 obránci a jelikož jsme (díky skvělému skautingu) věděli, že soupeř hraje na 3 útočníky, panovaly trochu obavy. Sešli jsme se v plném složení, a tak jsme vyběhli v nejstarší sestavě, která by měla tým táhnout pokaždé (ikdyž ve stejné jsme hráli i v Kosmonosích, že..). Na střídačce byli připraveni Zdeněk, Mates, Romča, Honzik a Martin, kteří vzorně celý zápas povzbuzovali kluky na hřišti. Vám se chci kluci omluvit, že jste si tentokrát někteří vůbec nezahráli. Ale nebojte, Váš čas přijde a bez Vás by ten tým nebyl takový, jaký je!

Miřák            Kalfa

Messi        Havran        Tomáš

Víťa        Škraby

Kerry          Bláža         Petr

Žemla

Takže k zápasu. Scházíme se naprosto překvapivě všichni včas. Dějí se nevídané věci - Šony se zpožďuje pouze o minutu, dresy máme přichystány ještě před příjezdem (no, spíš příchodem) soupeře, vypadá to, že dnes by to mohl být náš den. Rozcvička je taky dobrá, protáhneme se, rozběháme, osaháme balon...dokonce i na střelbu dojde. A čtvrt hodiny před zápasem se po vzoru ligových mužstev odebíráme do kabiny na taktickou poradu. Řekneme si něco ke hře, určíme exekutora penalty (poprvé v sezoně, ikdyž jsme doteď žádnou nekopali) a za bojového pokřiku vbíháme na plac. Tam sice už čeká rozhodčí i soupeř, ovšem chybí balon. Zde nás zachránil obětavý kustod Léla, bez kterého by se zápas asi neodehrál :D

A hraje se. Terén fotbalu nepřeje, balon skáče všude možně, obránci to mají těžké, brankáři ještě víc. Hraje se ale uprostřed hřiště, nikdo chyby nedělá. Mělník je ale ve spoustě osobních soubojů důraznější, a tak se převaha přesouvá na jeho stranu a hraje se na naší polovině. Problémy máme i s dlouhými odkopy od stoperů, které propadávají přes zálohu a někdy i přes obranu. Jednou zachraňuje výborným vyběhnutím mimo vápno Žemla, několikrát hasí situaci Bláža s Kerrym, vrací se i Víťa a těsně před poločasem se vrací do vlastního vápna zastavit únik soupeře i Havran, což se mu naštěstí daří a zachraňuje nás od obdrženého gólu. Na vyložené šance končí půle 1:1. Soupeř měl dobrou střeleckou pozici z hranice vápna, ale přestřelil. Za nás šel naopak z úhlu sám na branku Miřák, střílel (nebo přihrával?) na zadní tyč, ale balon skončil vedle branky. Byla to holomajzna, my jsme se o rozehrávku snažili, ale soupeř dobře napadal, ze strany Mělníka byla snaha vše hrát co nejrychleji na své rychlé útočníky. Došlo i na náš slavný signál, bohužel s neslavným výsledkem. Potrénujeme :)

Takže v poločase jsme se stavem 0:0 asi o trochu spokojenější my, protože Mělník měl víc ze hry, vyhrával osobní souboje a z naší strany to ještě nebylo úplně ono. Snaha byla veliká, nic jsme nevypustili, ale ještě tam nebyla vidět úplná touha po vítězství a chuť obětovat se na hřišti pro tým. Ještě v průběhu první půle odešel s boxerským zraněním ze hřiště Víťa, ale krvácení se podařilo zastavit, a tak jsme mohli do druhé půle vyběhnout v nezměněné sestavě. Šlo o poslední poločas sezony s naším největším rivalem. A bylo to znát.

Do osobních soubojů chodíme ještě tvrději, neprohráváme jich tolik. Balony nepropadávají za obranu. Výrazně se oproti první půli zlepšil Škraby..to je možná to, co tam chybělo. Vypadá to, že soupeři i docházejí síly - jeho napadání už není takové a objevují se situace, kdy si můžeme rozehrát po zemi. Hra začíná být otevřenější - nám se daří získávat uprostřed balony a vysílat Miřáka do protiútoků, naopak na druhé straně dochází často k situacím 4 na 4. Tady ale smekám klobouk před obranou, hlavně před Blážou. Všechny úniky zkušeně zastavuje a většinou i konstruktivně rozehrává. Pomáhají mu i oba krajní obránci, kteří mají dobře pokryté své hráče - a když už se balon přes Blážu přeci jen dostane, tak tam přilítne Kerry a ukončuje naděje soupeře na únik! Pozadu není ani Petr a defenzivní záložníci. Když se k tomu zezadu přidá i Žemla, který minimálně dvakrát úspěšně vyběhnul a sebral balon před útočníkem, je to paráda. Opravdu super práce, kluci! A od toho se odvíjí i naše hra dopředu, přicházejí šance. Nejdřív uniká Miřák a jde úplně neatakován trochu zleva sám na bránu. Kope ale pravačkou a míjí bližší tyč (podívej se pak do fotogalerie, jak moc místa tam bylo :)). Nevadí, cítíme šanci a vrháme se do útoku - Miřák se několikrát objevuje s balonem v okolí vápna, spoustu černé práce odvádí Kalfa, nebezpečný je i Tomáš vpravo. A pak v 50. minutě to přijde: přihrávka od Havrana Miřákovi do vápna, ten si posouvá balon kolem obránce, ten nestačí, fauluje a sudí Zuskin píská PENALTU! Miřák je otřesen, a tak si balon staví na náš pokyn Havran. Miřák se ale vzpamatovává a aniž by si balon sám postavil, rozbíhá se k penaltě. Kope doleva, ale brankář vyráží na roh. A tady přichází první moment, kterýho si strašně vážím: nikdo Miřákovi nenadává, víme, že se to stane, povzbudíme se a chceme dát jiný gól. K centru z rohu se staví Kerry, kope do vápna, Miřák naskakuje a dává góóóóóól!! Zasloužil si ho. Celý tým si ho zasloužil. Ve fotbale neexistuje náhoda. Teď se ukázala ta několikaměsíční práce, kterou jsme společně udělali. je dvacet minut do konce a Miřák musí střídat, protože má vyražený dech. Na plac přichází Zdeněk a vzorně odjezdí svých 7 minut, za které se Miřák dává dohromady a vrací se na hřiště. Hraje i vpravo Honzik místo Tomáše a vede si dobře. Všichni si vedou dobře. Víťa se prakticky stahuje na předstopera, hrát 10 minut do konce vzadu 3 na 3, to už by byla velká odvaha. Obrana funguje výborně, všechny pokusy obětavě zastavuje, kluci za sebe zaskakují, vůle udržet vítězství je obrovská. 5 minut před koncem ale přichází jediná chyba v celém zápase. Nákop z poloviny soupeře, Havran nohou míjí, odskok, Kerryho balon přeskakuje, odskok, přeskakuje i Blážu a ocitá se až u útočníka, který se orientuje nejrychleji a přehazuje Žemlu. Pro nás studená sprcha, k vítězství chybělo tak málo. A teď přichází moment, kterýho si vážím ještě víc, a který bych ještě před 3 týdny po zápase v Kosmonosech řek, že nemůže nastat. Ale nastal, zlepšili jsme se. Místo nasranosti, odevzdanosti a bezmoci je vidět, že chceme vítězství urvat zpět pro Pšovku, všichni zapínají ještě na vyšší obrátky a ždímají poslední zbytky sil. A hned z prvního útoku se balon dostává na Miřáka k levému praporku. Klička obránci a centr. Ve vápně jde do souboje Kalfa, ale balon se odráží k Havranovi. Rychlá klička a rána pravou 2 metry za vápnem. Už se chytáme za hlavy, střela míří doprostřed..ale brankáři proklouzává a šine si to do brány. Kalfa ještě vzorně dobíhá, my ostatní ji tlačíme očima, ale není to potřeba a propuká obrovská radost! 3 minuty před koncem se ujímáme vedení 2:1! My jsme málem zbořili střídačku :) 3 poslední nervózní minuty, ale žádná šance už nepřichází a je KONEC! Teď teprve propuká ta pravá euforie, jsme vládci Mělníka!

Kluci, chci Vám všem strašně moc poděkovat, už strašně dlouho jsem z ničeho neměl takovou radost jako dneska. Hráli jsme s nadšením, k bojovnosti z Bělé jsme ještě něco přidali, každý odved svý maximum a i kdyby to nakonec neskončilo naším vítězstvím, mohli jsme si říct, že jsme pro něj udělali všechno. Ukázali jsme dneska, že jsme jeden 18 členný tým, ne 2 trenéři, 11 hráčů a 5 náhradníků. To je obrovský rozdíl a doufám, že to tak taky cítíte a budeme bojovat za Pšovku i dál! Děkuju!

Hodnocení týmu: 9/10 (desítku si nechávám, až porazíme Bohemku :))

Hráč zápasu: VŠICHNI

Góly: 50' Miřák (Kerry)            65' soupeř